Kofeina i jej wpływ na organizm (2024)

Filiżanka kawy towarzyszy Ci zawsze podczas sennych poranków i nadgodzin w pracy? Możesz lubić jej smak, ale prawdopodobnie główną przyczyną, dla której sięgasz po „małą czarną”, jest kofeina. Ten naturalny środek pobudzający występuje także w herbacie, coli, czekoladzie i kakao oraz pojawia się w postaci tabletek i kropli jako suplement diety. Mimo że jego wpływ na ludzki organizm jest dobrze zbadany, nadal wzbudza liczne kontrowersje, ponieważ systematycznie spożywany może przynieść zarówno korzyści, jak i szkody. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy kofeina to Twój wróg, czy też przyjaciel.

Spis treści

  • Kofeina – poznaj ten związek chemiczny
  • Właściwości kofeiny: co warto wiedzieć?
  • Ile wynosi dzienna dawka kofeiny
  • Nie tylko kawa – gdzie jeszcze znajdziesz kofeinę?
  • Uzależnienie od kofeiny i jej przedawkowanie
  • Przeciwwskazania: kto nie powinien spożywać kofeiny
  • Sprawdź, jak picie kawy wpływa na ciążę
  • Czy dzieci mogą pić kawę?
  • Suplementacja kofeiną: dla kogo?
  • Więcej informacji o zdrowiu znajdziesz na Lek24

Kofeina – poznaj ten związek chemiczny

Na terenie Afryki, Azji i Ameryki Południowej występują rośliny znane ze swoich właściwości pobudzających. Odpowiada za to alkaloid metyloksantyny – substancja należąca do grupy puryn, aromatycznych związków organicznych. Nosi ona różne nazwy, w zależności od źródła pochodzenia. Najbardziej znana jest jako kofeina, ale nazywa się ją także teiną, guaraniną lub mateiną, w zależności od tego, czy występuje w herbacie, guaranie czy yerba mate. Jest to ciągle jedna i ta sama substancja o identycznym działaniu, choć znajdujące się w tych roślinach inne związki chemiczne mogą nieco wpływać na jej przyswajanie. Kofeinę pozyskuje się także syntetycznie, wykorzystując ją np. do produkcji tabletek o działaniu pobudzającym. W czystej postaci jest krystaliczną substancją o gorzkim smaku i białym kolorze.

Właściwości kofeiny: co warto wiedzieć?

Kofeina jest dobrze wchłaniana przez organizm, a krótkotrwałe efekty jej działania pojawiają się zwykle od 5 do 30 minut po jej spożyciu. Obejmują one ośrodkowy układ nerwowy, a także układ pokarmowy, wydalniczy, sercowo-naczyniowy i oddechowy. Podczas gdy Ty odczuwasz zwiększoną czujność umysłową i energię fizyczną, w Twoim ciele pod wpływem filiżanki kawy zachodzą następujące zmiany:

Ile wynosi dzienna dawka kofeiny

Jeśli jesteś zdrowy, picie napojów z kofeiną w umiarkowanych ilościach jest całkowicie bezpieczne. Dorośli nie powinni spożywać jej w ilościach większych niż 400 mg dziennie. Odpowiada to czterem filiżankom parzonej kawy lub 10 puszkom napoju typu cola, chociaż tolerancja na tę używkę jest sprawą bardzo indywidualną. Znormalizowana dawka kofeiny występuje tylko w tabletkach o działaniu energetyzującym i napojach energetycznych. „Moc” filiżanki kawy zależy od sposobu parzenia i gatunku ziaren, dlatego najlepiej obserwować swój organizm, aby ustalić optymalną dla siebie dawkę pobudzającego napoju.

Kofeina i jej wpływ na organizm (1)

Nie tylko kawa – gdzie jeszcze znajdziesz kofeinę?

Za główne źródło kofeiny na całym świecie uważana jest jagoda kawy, ale występuje ona także w kakao, herbacie, czekoladzie, napojach gazowanych i energetyzujących. Poniższa tabelka obrazuje, jaka jest jej zawartość w popularnych artykułach spożywczych:

Produkt

Objętość

Zawartość kofeiny

Espresso

240 ml

240-500 mg

Kawa

240 ml

102-200 mg

Yerba Mate

240 ml

65-130 mg

Napoje energetyzujące

240 ml

50-160 mg

Herbata

240 ml

40-120 mg

Napoje typu cola

240 ml

40-50 mg

Kawa bezkofeinowa

240 ml

3-12 mg

Kakao i napoje czekoladowe

240 ml

4-10 mg

Gorzka czekolada

100 g

90 mg

Mleczna czekolada

100 g

20 mg

Guarana

1 g

100 mg

Tabletki z kofeiną

1 tabl.

ok.100 mg

Uzależnienie od kofeiny i jej przedawkowanie

Podobnie jak w przypadku wielu innych używek, możliwe jest zbudowanie tolerancji na kofeinę. Oznacza to, że przyzwyczajasz się do jej wpływu na organizm i musisz przyjmować coraz większe ilości, aby osiągnąć te same rezultaty. Z biegiem czasu możesz stać się fizycznie i psychicznie uzależniony od tej substancji pobudzającej, a jej brak utrudnia Ci skuteczne funkcjonowanie. Jeśli wówczas nagle zrezygnujesz z kawy, mogą wystąpić objawy odstawienia. Należą do nich:

  • zmęczenie,

  • drażliwość,

  • potliwość,

  • uporczywy ból głowy,

  • ból w mięśniach,

  • stany lękowe.

Objawy odstawienia kofeiny mogą pojawić się w ciągu 12 do 24 godzin i trwają około siedmiu dni. Jeśli chciałbyś ich uniknąć, stopniowo zmniejszaj ilość używki. Dasz w ten sposób swojemu systemowi nerwowemu czas na przystosowanie się.

Efekty uboczne spożycia nadmiernych ilości napojów pobudzających obejmująbiegunkę, ból i zawroty głowy, bezsenność i zwiększone pragnienie. Zwykle ustępują one samoczynnie. Niepokój powinny budzić objawy takie, jak problemy z oddychaniem, wymioty, halucynacje, dezorientacja, ból w klatce piersiowej, nieregularne lub szybkie bicie serca, niekontrolowane ruchy mięśni i konwulsje. Wymagają one natychmiastowej pomocy lekarskiej. Czy kofeina może zabić? Przyjmuje się, że 150-200 mg na kg masy ciała stanowi dawkę śmiertelną. Jednak nie musisz się niczego obawiać – taka ilość tej substancji to ekwiwalent ok. 70 filiżanek mocnej kawy. Mało prawdopodobne, abyś zdołał zaserwować sobie kilkanaście litrów tego napoju w ciągu dnia.

Przeciwwskazania: kto nie powinien spożywać kofeiny

Z uwagi na silny wpływ na organizm, niektórzy powinni unikać kofeiny z przyczyn zdrowotnych. Dotyczy to zwłaszcza osób cierpiących na choroby związane z układem krążenia i pokarmowym. Również zaburzenia psychiczne i neurologiczne jak bezsenność, ataki paniki, podwyższony poziom lęku czy epilepsja są wskazaniem do rezygnacji z napojów pobudzających. Pamiętaj, że kofeina wchodzi w interakcje z wieloma lekami i suplementami. W większości przypadków niewskazane jest przyjmowanie tabletek równocześnie z kawą, ponieważ może to utrudniać wchłanianie substancji leczniczych.

Sprawdź, jak picie kawy wpływa na ciążę

Badania pokazują, że spożywanie więcej niż 200 miligramów kofeiny podczas ciąży jest niekorzystne dla przyszłej mamy i jej dziecka – oznacza to maksymalnie dwie małe filiżanki niezbyt mocnej kawy w ciągu dnia. Przyjmowanie zbyt dużych dawek wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia, niską masą urodzeniową i innymi problemami związanymi z donoszeniem ciąży. Te same ograniczenia dotyczą kobiet karmiących, ponieważ substancja pobudzająca przenika do mleka matki, a niemowlęta są ekstremalnie wrażliwe na jej działanie.

Czy dzieci mogą pić kawę?

Wpływ substancji pobudzających na najmłodszych jest niezwykle silny, dlatego dzieciom poniżej 12 roku życia nie należy podawać ani kawy, ani „energetyków”. Napoje typu cola powinny pojawiać się jedynie przy wyjątkowych okazjach. Dozwolona jest niezbyt mocna herbata, kakao czy czekolada w rozsądnych ilościach. Młodzież w wieku 12-17 lat może wypić filiżankę kawy dziennie lub dwie puszki napoju gazowanego typu cola. Dopuszczalna norma spożycia kofeiny w tej grupie wiekowej wynosi 100 mg dziennie.

Kofeina i jej wpływ na organizm (2)

Suplementacja kofeiną: dla kogo?

Wspomaganie koncentracji i pamięci, poprawa wytrzymałości podczas intensywnych ćwiczeń, podniesienie poziomu energii, redukcja odczuwania bólu, likwidacja zmęczenia, wspomaganie funkcji poznawczych – te zalety kofeiny powodują, że chętnie sięgają po nią studenci w czasie sesji, sportowcy, osoby pracujące nocą czy podróżni. Gdy w stanach fizycznego i psychicznego wyczerpania oraz spadku witalności odczuwasz na nią zwiększone zapotrzebowanie, z pomocą przychodzą suplementy diety. Czy krople i tabletki z kofeiną to dobra alternatywa dla kubka kawy?

Ich główną zaletą jest wygoda – pozwalają one przyjąć większą, znormalizowaną ilość substancji pobudzającej w krótkim czasie. Suplementy często zawierają w swoim składzie witaminy i minerały, które kompleksowo wspomagają układ nerwowy, jak magnez, cynk i witaminy z grupy B. Jeżeli są w formie tabletek, działają też mniej moczopędnie niż napar kawowy i są z reguły lepiej tolerowane przez osoby cierpiące na nadkwaśność żołądka. Dostępne w różnych, owocowych smakach będą dobrym wyborem, jeżeli nie przepadasz za gorzkim aromatem kawy.

Więcej informacji o zdrowiu znajdziesz na Lek24

Czeka Cię sesja na studiach, deadline w pracy, a może intensywny wysiłek fizyczny? Suplementy z kofeiną mogą okazać się Twoim sprzymierzeńcem, o ile będziesz je przyjmował zgodnie z zaleceniami. W naszej ofercie przygotowaliśmy duży wybór produktów mogących dodaćenergii i podnieśćwydolność fizyczną i umysłową z dodatkiem naturalnych wyciągów z yerba mate i guarany oraz witamin i minerałów. Są one dostępne w postaci kropli, tabletek musujących przeznaczonych do sporządzania orzeźwiających napojów, kapsułek, a nawet żelków. Odwiedź Lek24.pl i dowiedz się więcej na temat kofeiny i jej działania.

Kofeina i jej wpływ na organizm (2024)

FAQs

Jakie skutki powoduje kofeina? ›

Pięć minusów
  1. Stwarza dyskomfort psychiczny – zwiększenie poczucia niepokoju i lęku, trudności z zasypianiem,
  2. Osłabia pamięć,
  3. Powoduje uzależnienie fizyczne,
  4. Zwiększa prawdopodobieństwo ataku serca (szczególnie u osób o wolniejszym metabolizmie),
  5. Gotowana kawa może wpływać na podniesienie poziomu cholesterolu.

Do czego prowadzi nadmiar kofeiny? ›

Nadmiar kofeiny: Nadmiar kofeiny może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia snu, podwyższone ciśnienie krwi, nieregularne bicie serca, problemy trawienne, zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy, ból głowy, drażliwość, dezorientacja oraz zwiększone uczucie lęku lub niepokoju.

Czy kofeina jest groźna? ›

Śmiertelna dawka kofeiny wynosi 150 mg na kilogram ciała, dlatego przedawkowanie skutkujące zgonem zdarza się niezwykle rzadko. Mimo to regularne przyjmowanie większych ilości niż 400 mg dziennie, może spowodować nieodwracalne skutki uboczne.

Jakie są minusy picia kawy? ›

Spożywana w umiarkowanych ilościach kofeina wpływa pozytywnie na naszą wydajność fizyczną i umysłową oraz poprawia nastrój, natomiast w nadmiarze może prowadzić do dekoncentracji, nadpobudliwości a nawet stanów lękowych, nadciśnienia oraz zbyt szybkiego rytmu pracy serca.

Co się dzieje z ciałem po wypiciu kawy? ›

Działanie kofeiny polega na blokowaniu receptorów adenozyny. Zwiększa się przy tym produkcja katecholamin, w tym wydzielanie adrenaliny, dopaminy oraz serotoniny. Stymulant pobudza ośrodkowy układ nerwowy i wspomaga pracę mózgu, dlatego po wypiciu kawy usprawniają się procesy myślowe i koncentracja.

Kiedy nie powinno się pić kawy? ›

Z kawy należy zrezygnować w przypadku złego samopoczucia (np. spowodowanego wysokim ciśnieniem), w sytuacjach stresowych i po spożyciu napojów energetycznych. Kawy nie należy pić także na czczo. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zmagają się z refluksem bądź zgagą.

Ile trwa odwyk od kofeiny? ›

Dobrą wiadomością dla wszystkich uzależnionych jest fakt, że następstwa uzależnienia od kofeiny mijają wkrótce po jej odstawieniu (zwykle czas odwyku od kofeiny trwa około dwóch tygodni), zaś jej nadużywanie nie wywołuje - w przeciwieństwie do innych uzależniających substancji - zmian w narządach wewnętrznych.

Czy można brac kofeinę codziennie? ›

Gdy stosujemy ją nałogowo, nie działa tak dobrze, jak wcześniej, natomiast bez niej odczuwamy przewlekłe zmęczenie, bóle głowy i pogorszenie samopoczucia. Kofeina uzależnia dosyć łatwo, także tabletki z nią wskazane są w szczególnych sytuacjach, a nie jako stały element codziennej diety.

Jak długo kofeina utrzymuje się w organizmie? ›

Cały okres działania kofeiny w naszym ciele może utrzymywać się między 4 a 6 godzinami. Po tym czasie pozostaje mniej więcej połowa z całej dawki przyjętej przez nasz organizm kofeiny. Oczywiście na każdy organizm kofeina działa nieco inaczej. Działanie tej substancji jest silnie uzależnione od nas samych.

Co uszkadza kofeina? ›

Przedawkowanie kofeiny, tj. przekroczenie dobowego limitu 400 mg może powodować nerwowość, nadaktywność, uczucie lęku czy zaburzenia snu. Skutki te są wprawdzie krótkotrwałe, lecz niezbyt przyjemne, a o dyskomfort nietrudno, gdy kofeina występuje też w herbacie czy słodyczach.

Czy kofeina uszkadza mozg? ›

Właściwości neuroprotekcyjne kofeiny

Zauważono działanie neuroprotekcyjne, które znacznie obniżają ryzyko pogorszenia się zdolności poznawczych, czy chorób związanych z procesami neurodegeneracyjnymi i patologicznymi zachodzącymi w mózgu.

Dlaczego nie wolno pić kawy na czczo? ›

Tak. Badania nie wykazały żadnych negatywnych skutków picia kawy przed pierwszym posiłkiem. Wyjątek mogą jednak stanowić sytuacje osób cierpiących na takie dolegliwości jak nadkwasota żołądka czy jelito drażliwe. W ich przypadku zaleca się nieraz ograniczenie spożywania kawy, a nawet całkowitą rezygnację z tego napoju.

Ile kawy dziennie jest ok? ›

Trzy lub cztery kawy dziennie to dawka optymalna. Dorosły człowiek może spożyć do 400 mg kofeiny na dobę – to cztery kubki porządnej, mocnej kawy. Warto spożywać kawę w kilkugodzinnych odstępach – picie jednej po drugiej nie przyniesie Ci niczego dobrego.

Czy kawa jest szkodliwa dla wątroby? ›

Coraz więcej badań prowadzonych na całym świecie dowodzi, że kawa ma korzystny wpływ na zdrowie, w tym na pracę wątroby. Codzienna filiżanka aromatycznego napoju chroni ją przez rozwojem wielu chorób.

Czy codzienne picie kawy jest szkodliwe? ›

Wiadomo jednocześnie, że człowiek przyzwyczaja się do codziennych dawek kofeiny. Najbardziej pobudzająco kawa działa na tych, którzy piją ją rzadko1. Codzienne picie kawy nie wpływa też na ryzyko wystąpienia niewydolności serca2. Może natomiast wpływać na nasze zdrowie korzystnie.

Jakie skutki uboczne powoduje kawa? ›

– Spożywanie nadmiernych ilości kawy lub kofeiny może prowadzić do zaburzeń lękowych, bezsenności, problemów żołądkowo-jelitowych, drżenia ciała lub uczucia roztrzęsienia – mówi dr Michael Hartman, ekspert ds. odżywiania. Skutkami ubocznymi mogą być również kołatanie serca lub zaburzenia rytmu serca.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Sen. Emmett Berge

Last Updated:

Views: 6034

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Sen. Emmett Berge

Birthday: 1993-06-17

Address: 787 Elvis Divide, Port Brice, OH 24507-6802

Phone: +9779049645255

Job: Senior Healthcare Specialist

Hobby: Cycling, Model building, Kitesurfing, Origami, Lapidary, Dance, Basketball

Introduction: My name is Sen. Emmett Berge, I am a funny, vast, charming, courageous, enthusiastic, jolly, famous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.